Apiterapia


Jakie są korzyści zdrowotne apiterapii?

Apiterapia to przebywanie w specjalnie do tego przygotowanym domku razem z pszczołami zamkniętymi w podwójnie osiatkowanych ulach. Domek jest tak skonstruowany, że pszczoły nie mają bezpośredniego kontaktu z człowiekiem.

Powietrze wolne od bakterii

Wysoka temperatura (25 – 38 stopni) występująca w ulu oraz wysoka wilgotność wytwarzają mikroklimat, który nie pozwala rozwijać się drobnoustrojom, bakteriom, wirusom ani chorobotwórczym grzybom.

Głęboki relaks

Taki seans sprawia, że nasz organizm się uspokaja, odpręża oraz uodparnia. Przez odpowiednie, zabezpieczone otwory, z uli wydobywa się powietrze. Wibracje powstałe w ulu też korzystanie wpływają na ogólny stan organizmu.

Korzyści zdrowotne

Zapach świeżego miodu, propolisu, wosku, pyłku pszczelego ma korzystny wpływ na układ nerwowy, oddechowy, sercowo-naczyniowy oraz poprawia jakość snu. Flawonoidy znajdujące się w ulu neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia. 

Korzystanie z dobrodziejstw, jakie zawdzieczamy pszczołom pochodzi ze starożytnego Egiptu i Chin. Grecy i Rzymianie również używali produktów pszczelich do celów leczniczych, gdzie jad pszczeli był używany do leczenia bólu stawów spowodowanego zapaleniem stawów.

Wskazania

Apiterapia może obejmować wszystkie produkty wytwarzane przez pszczoły miodne:

  • Pyłek kwiatowy (Zawiera dużą liczbę witamin i składników odżywczych).

  • Pierzgę (Połączenie wosku pszczelego, żywic drzewnych, miodu i enzymów wytwarzanych przez pszczoły w celu ochrony ula przed zagrożeniami zewnętrznymi, takimi jak bakterie lub wirusy. Dzięki temu posiada silne właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne).

  • Propolis

  • Mleczko Pszczele (Królowa odżywia się tym pokarmem przez całe życie, wzbogaconym dodatkowo przez pszczoły w enzymy. Zawiera dużą liczbę dobroczynnych witamin).

  • Wosk Pszczeli (Pszczoły miodne wytwarzają wosk pszczeli do budowy ula i przechowywania zarówno miodu, jak i pyłku).

  • Jad Pszczeli

  • Miód (wytwarzany przez pszczoły w zależnosci od wystepującego pożytku).​​​

Przeciwwskazania

Nie są znane żadne przeciwwskazania do korzystania z apiterapii. 
Mimo że apidomek jest bezpieczny, osoby uczulone na jad pszczeli powinny unikać miejsc, w których mimo najlepszych starań może dojść do użądlenia — kwitnących ogrodów, sadów i pasiek.

Informacje praktyczne

Uwaga: Domki zabezpieczone są w taki sposób, aby pszczoły nie użądliły osób korzystających z inhalacji. Mimo największych starań w dowolnym miejscu nieopodal, na łące czy w lesie mogą znaleźć się pszczoły, czy inne owady, które mogą użądlić człowieka.

Podczas jednego seansu mogą przebywać minimum 2 osoby, maksymalnie 4 osoby w domku. 

Konieczna rezerwacja miejsc: 

apikraina@gmail.com lub tel. 696 095 479