Region


Apikraina znajduje się na przełęczy Kapella w Górach Kaczawskich, jest więc doskonałym punktem, z którego możecie zwiedzać Góry i Pogórze Kaczawskie, zwane Krainą Wygasłych Wulkanów, a także Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie, Izery i Karkonosze. Czas dojazdu do większości atrakcji turystycznych znajdujących się w regionie to od 20 do 40 minut.

Rozpościera się stąd fenomenalny widok, a wieczorem przy ognisku zobaczycie tysiące gwiazd.

Widok z Apikrainy na Karkononsze


W Krainie Wygasłych Wulkanów znajdziecie wzgórza, które jeszcze kilka milionów lat temu dymiły i buchały lawą, średniowieczne zamki, a także licznych artystów i rzemieślników, którzy zapraszają na warsztaty. Koniecznie zwiedzajcie region z Paszportem Odkrywcy (dostaniecie go u nas), do którego w postaci pieczątek i naklejek zbierzecie swoje wspomnienia z wycieczek i odwiedzanych miejsc.
Karkonosze dobrze znane są miłośnikom wysokogórskich wędrówek oraz białego szaleństwa. W Karpaczu oraz Szklarskiej Porębie znajdują się wyciągi narciarskie, czynne również latem, aby mogli z nich skorzystać spacerowicze.

 

Całoroczne atrakcje w okolicy

 

Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie to centrum edukacyjne poświęcone naukom o Ziemi oraz naszemu regionowi

Otaczające Dobków wzgórza to pozostałości dawnych wulkanów i najlepsze miejsce, aby dowiedzieć się, w jaki sposób siły wnętrza Ziemi ukształtowały region Gór i Pogórza Kaczawskiego.Jest to jeden z najciekawszych pod względem geoturystycznym regionów w Polsce. Widoczne w terenie ślady trzech okresów aktywności wulkanicznej, zalewów morskich, pustyń i zlodowaceń doskonale opowiadają dzieje Ziemi.

Zarażamy pasją do nauk o Ziemi tych najmłodszych i tych trochę starszych. W Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów, bo czy jest lepsze miejsce w Polsce do poznawania wulkanicznej przeszłości Ziemi?

 

Stoki narciarskie i górki na sanki 

 

Położenie na wysokości 615 m.n.p.m.zimą urzeka potężnymi zaspami śnieżnymi, niekiedy zaskakuje zamiecią, a innym razem jest powodem wielkiej radości. Kiedy zimowe słońce i ujemna temperatura pozwalają szusować na sankach czy nartach, na terenie Apikrainy znajduje się specjalnie przygotowana górka dla najmłodszych. Można wybierać spośród  sanek i ślizgów, które nieodpłatnie w każdej chwili można wypożyczyć.

Narty zjazdowe

Stacja Czarnów Ski - 37 km od Apikrainy

Winterpol Karpacz - 30 km od Apikrainy

Kopa Karpacz - 33 km od Apikrainy

Ski Szklarska Poręba - 32 km od Apikrainy

Ski Sun Świeradów - 45 km od Apikrainy

 

Narty zjazdowe w Czechach

Mala Upa - 40 km od Apikrainy

Harrachov - 44 km od Apikrainy

 

Narty biegowe 

Jakuszyce - 38 km od Apikrainy

  

Przedszkole narciarskie, nauka indywidualna na nartach i snowboardzie

Szkoła narciarsko-snowboardowa PADAŚNIEG w Szklarskiej Porębie 

Na 12 km tras Ski Arena Szrenica instruktorzy narciarstwa i snowboardu uczą i doskonalą umiejętności narciarzy i snowbordzistów. W przedszkolu narciarskim dzieci uczestniczą w zajęciach na trzech poziomach: Pierwsze kroczki, Mali narciarze i Już śmigam.